Status as of 7/28/2017

Warm up Tournament results:
Ervin South won Class E with a 5 & 0 record with a 39.5 Ringer%
Bobby South won Class H with a 5 & 0 record with a 32.5 Ringer%


                                       2017 World Tournament - St. George, Utah     


Class Round:


    Name                       Cat.               Class               Dates            Time           Results
James Cooper                    E                  A1               Jul 24/25/26       2PM   9.5&5.5  5th Place $150
Lawence Osborne                 E                  A1               Jul 24/25/26       2PM     8&7   10th Place 
Joan Elmore                     W                  A                Jul 24/25/26       8AM    15&0    1st Place $500+Trophy
Maxine Griffith                 W                  A                Jul 24/25/26       8AM   5.5&9.5 13th Place 
Marlene Ray                     W                  A                Jul 24/25/26       8AM    11&4    2nd Place $275+Trophy
Jackie Smith                    W                  D                Jul 24/25/26       8AM  10.5&4.5  3rd Place $200+Trophy
Fred Smith                      E                  E1               Jul 20/21/22       8AM     3&12  15th Place 
Ervin South                     M                  E1               Jul 20/21/22       8AM    13&2    2nd Place $275+Trophy
Bobby South                     E                  G2               Jul 17/18/19       8AM    12&3    2nd Place $275+Trophy
Robert Smullen                  M                  J2               Jul 17/18/19      12PM   6.5&8.5  9th Place
Buster Williams                 M                  E2               Jul 17/18/19       6PM     9&6    6th Place $130           

Championship Round:
Women:   3PM CDT Thurs&Fri / 11AM CDT on Sat
Joan Elmore     14&1 1st Place $4200+500=$4700 Total  
Marlene Ray     10&5 4th Place $ 700+275=$ 975  "
Maxine Griffith  9&6 5th Place $ 500            "       
Elders: 10AM CDT Thurs&Fri / 11AM CDT on Sat
Jim Cooper  11&4 4th Place $700+150= $850 Total
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Status as of 8/6/2016      30 Participants



                                        2016 World Tournament - Montgomery, Alabama     


Class Round:


    Name                       Cat.               Class               Dates            Time              Results
Bill Brand                      M                  B2               Aug 1/2/3          3PM    11th Place
Ronnie Boyd                     M                  H1               Jul 25/26/27       4PM    12th Place                                
James Cooper                    E                  A2               Aug 1/2/3          8AM    2nd Place $275 + Trophy 
Bill Drinnon                    E                  G1               Jul 25/26/27       12PM   1st Place $500 + Trophy
Joan Elmore                     W                  A                Aug 1/2/3        11:30AM  1st Place $500 + Trophy            
Doug Farnsworth                 E                  B1               Aug 1/2/3          8AM    15th Place                           
Alan Gauger                     M                  G2               Jul 25/26/27       4PM    13th Place
Russ Gibbs                      M                  F2               Jul 28/29/30       8AM    14th Place
Charles Gray                    E                  B1               Aug 1/2/3          8AM    5th Place $150
Maxine Griffith                 W                  B                Aug 1/2/3        11:30AM  1st Place $500 + Trophy
Mike Jones                      M                  F2               Jul 28/29/30       8AM    7th Place
Joyce Manis                     W                  D                Aug 1/2/3        11:30AM  4th Place $175
Mac McMillian                   M                  D1               Jul 28/29/30       8AM    5th Place $150
Dan Oliver                      M                  E1               Jul 28/29/30       8AM    4th Place $175
Jane Opatrny                    W                  E                Aug 1/2/3        11:30AM  9th Place
Lawrence Osborne                E                  A2               Aug 1/2/3          8AM    10th Place           
Alan Pepper                     M                  I2               Jul 25/26/27       4PM    9th Place        
Marlene Ray                     W                  A                Aug 1/2/3        11:30AM  5th Place $150           
Jerry Roberts                   E                  B1               Aug 1/2/3          8AM    7th Place
Craig Schadler                  E                  C1               Aug 1/2/3          8AM    1st Place $500 + Trophy
Walter Sexton                   M                  E1               Jul 28/29/30       8AM    16th Place            
James Sizemore                  M                  F2               Jul 28/29/30       8AM    6th Place $130
Robert Smullen                  M                  J1               Jul 25/26/27       8AM    2nd Place $275 + Trophy
Ervin South                     M                  D1               Jul 28/29/30       8AM    12th Place   
Merle South                     M                  C2               Aug 1/2/3          3PM    15th Place
JoAnn Stanford                  W                  D                Aug 1/2/3        11:30AM  12th Place
Alan Stover                     M                  I1               Jul 25/26/27       4PM    3rd Place $200 + Trophy
Joe Thomas                      M                  D1               Jul 28/29/30       8AM    2nd Place $275 + Trophy
Tommy Wahl                      E                  C2               Aug 1/2/3          8AM    3rd Place $200 + Trophy
Buster Williams                 M                  D2               Jul 28/29/30       8AM    11th Place

Championship Round:
Joan Elmore            1st  Place  $4200 + $500 = $4700 Total
Marlene Ray            2nd Place  $2100 + $150 = $2250    "
Maxine Griffith        3rd Place  $1100 + $500 = $1600    "

Final Results after 2016 Championship Round

World Champions    Elders Champion    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. David Holmes                 81.67    0  370121   WV  13    2     606   789   0    1.49-   984  80.18
 2. Ron Deckard                  72.50    0  350363   FL  12    3     594   720   0    3.44    948  75.95
 3. David P Jagers               80.33    0  350073   FL  11    4     580   710   0    3.83-   928  76.51
 4. Richard Altis                69.17    0  190035   MO  11    4     554   811   0    7.33   1060  76.51
 5. Daniel F Dunn                71.17    0  310509   IN  11    4     550   686   0    3.72    916  74.89
 6. Gregg Craven                 67.50    0  190157   MO  10    5     530   709   0    4.69    982  72.20
 7. Zane Goggin                  70.94    0  340080   GA   9    6     509   697   0    0.91    970  71.86
 8. Virgil Rife                  75.00    0  360839   OH   8    7     561   796   0    2.90-  1104  72.10
 9. Rich Pintor                  67.17    0  130203   CO   8    7     518   716   0    2.88   1022  70.06
10. Rich Knerem Sr.              70.83    0  360106   OH   5   10     467   678   0    0.53    950  71.37
11. Roy Dugger                   70.00    0  360428   OH   5   10     488   679   0    1.02    956  71.03
12. Jim Culver                   67.83    0  320022   KY   5   10     411   623   0    1.23    902  69.07
13. Ron Womack                   67.33    0  310272   IN   4   11     424   659   0    0.46    972  67.80
14. Tom Westbrook                71.00    0  410019   SC   3   12     401   657   0    1.70-   948  69.30
15. Roger Vogel                  74.17    0  180408   KS   3   12     375   539   0    9.70-   836  64.47
16. Russ Phillips                68.67    0  10135    WA   2   13     449   682   0    1.35    974  70.02


World Champions    Men Champion    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Alan Francis                 82.17    0  360940   OH  15    0     623   719   0    3.62    838  85.80
 2. Gary Bearpaw                 76.00    0  200023   OK  13    2     608   664   0    1.20    860  77.21
 3. Brian Simmons                77.00    0  460128   VT  12    3     577   716   0    0.83-   940  76.17
 4. Dan Watson                   74.83    0  260084   AL  12    3     567   733   0    0.04-   980  74.80
 5. Charlie Meredith             73.50    0  320017   KY  11    4     538   643   0    0.06    874  73.57
 6. Drew Becker                  64.67    0  657381   ON   9    6     521   604   0    1.70    910  66.37
 7. Gale Greene                  66.33    0  460059   VT   8    7     485   571   0    0.68    852  67.02
 8. Austin Bailey                63.17    0  290652   IL   7    8     506   580   0    3.95    864  67.13
 9. Billy Vann                   62.34    0  200047   OK   6    9     448   603   0    1.94    938  64.29
10. Don Davis                    65.00    0  10164    WA   6    9     390   500   0    3.12-   808  61.88
11. Walter Ray Williams Jr       68.83    0  350369   FL   5   10     463   510   0    6.18-   814  62.65
12. Rick Howe                    72.67    0  480132   MA   4   11     479   682   0    3.65-   988  69.03
13. Jacob Fimbres                58.83    0  100171   AZ   4   11     411   513   0    4.19    814  63.02
14. Jerry Dean                   60.83    0  420271   MD   3   12     364   441   0    2.50-   756  58.33
15. Mark Smith                   60.17    0  231070   MN   3   12     323   407   0    4.73-   734  55.45
16. Ken Heinritz                 57.67    0  280630   WI   2   13     343   438   0    1.04    746  58.71

World Champions    Women Champion    (Rank: W/L - Rgr% - H2H - Pts)

Pos    Name                    Entry %   Hcp  Card#   St  Won  Lost   Pts  Rgrs HToH  OvrAvg   Sh   R%
---    ------------------      -------   ---  -----   --  ---  ----   ---  ---- ----  -------  --   --
 1. Joan Elmore                  78.17    0  330173   TN  14    1     617   668   0    2.44-   882  75.74
 2. Marlene Ray                  71.33    0  330031   TN  13    2     596   621   0    3.48    830  74.82
 3. Maxine Griffith              70.33    0  330030   TN  13    2     592   627   0    3.08    854  73.42
 4. Kathy Brazier                67.17    0  260082   AL  11    4     531   524   0    1.41    764  68.59
 5. Ellen Perry                  68.37    0  440076   NY   8    7     515   595   0    1.46    852  69.84
 6. Jane Cordingley              66.50    0  621064   AB   8    7     546   637   0    0.55    950  67.05
 7. Terry Beagle                 65.50    0  300336   MI   7    8     484   652   0    3.13    950  68.63
 8. Sara Otto                    60.33    0  230001   MN   7    8     463   532   0    6.33    798  66.67
 9. Doris Hieden                 60.83    0  220130   TX   7    8     473   543   0    5.06    824  65.90
10. Debra Odum                   67.50    0  220237   TX   7    8     481   539   0    1.93-   822  65.57
11. Linda Roach                  63.00    0  290577   IL   7    8     478   504   0    1.39-   818  61.61
12. Aleena Lepak                 63.00    0  280268   WI   5   10     442   547   0    1.50    848  64.50
13. Shalee Cason                 64.17    0  350626   FL   5   10     411   460   0    5.05-   778  59.13
14. Kelly Campbell               65.83    0  400206   NC   4   11     442   505   0    4.25-   820  61.59
15. Denise Daly                  62.83    0  290474   IL   2   13     392   485   0    3.69-   820  59.15
16. Barbara Taylor               59.50    0  410002   SC   2   13     334   464   0    1.65-   802  57.86




                                        2015 World Tournament - Topeka, Kansas     


Class Round:

    Name                       Cat.               Class               Dates            Time              Results

Grady Coleman                   M                   L2               13-15th           10am          13th Place
James Cooper                    E                   A1               20-22nd           10am           7th Place
Bill Drinnon                    SM                  E                20-22nd            7am          10th Place
Joan Elmore                     W                   A                20-22nd            1pm           1st Place $500+Trophy
Doug Farnsworth                 E                   A2               20-22nd           10am          13th Place                       
Alan Gauger (Canceled)
Maxine Griffith                 W                   D                20-22nd            1pm           6th Place $130
Frank Jones                     E                   F2               16-18th            2pm           4th Place $175
Jane Opatrny                    W                   F                20-22nd            1pm           3rd Place $200+Trophy
Lawrence Osborne                E                   B1               20-22nd           10am           1st Place $500+Trophy
Alan Pepper                     M                   M2               13-15th           10am          11th Place
Marlene Ray                     W                   A                20-22nd            1pm          11th Place
Jerry Roberts                   SM                  B                20-22nd            7am           7th Place
Richard Rosser                  M                   G1               13-15th            7pm          13th Place
Craig Schadler                  E                   D2               20-22nd            7pm           2nd Place $275+Trophy
James Sizemore (Canceled)
Fred Smith                      E                   E2               20-22nd            7pm         14th Place
Robert Smullen                  M                   L2               13-15th           10am          7th Place
Bobby South                     M                   N1               13-15th           10am          5th Place $150
Ervin South                     M                   D2               16-18th            8pm          3rd Place $200+Trophy
JoAnn Stanford                  W                   E                20-22nd            1pm          6th Place $130
Alan Stover                     M                   K2               13-15th           10am          8th Place
Tommy Wahl  (Canceled)
Buster Williams                 M                   D1               16-18th            8pm          12th Place

Championship Round:
Jim  Cooper - Men's 30Ft   14th Place $  200
Joan Elmore - Women          2nd Place $2100 + $500 = $2600 Total
Marlene Ray - Women         6th Place  $   475 Total


            2014 World Tournament Results:  (as of 07/26/14)

Class Round:

Name

Cat.          Class

Date

Times                        Results

James Cooper

E                  A

21-23

10am                   13th Place

Melvin Cooper

E                  N

17-19

2pm                        9th Place

Doug Farnsworth

E                  C

21-23

10am                      4th Place $175

Bobby Fields

E                  A

21-23

10am                      2nd Place $275 & Trophy

Charles Gray

E                  C

21-23

10am                      2nd Place $275 & Trophy

Danny Neely

E                  N

17-19

2pm                  10th Place(Did not finish last day due                                     to medical problem.)

Lawrence Osborne

E                  G

21-23

7pm                      2nd Place $275 & Trophy

Fred Smith

E                   J

17-19

2pm                      3rd Place $200 & Trophy

Jane Opatrny

W                 E

21-23

1pm                     11th Place

Grady Coleman

M                 O-2

14-16

10am                     3rd Place $200 & Trophy

Alan Gauger

M                 M-1

14-16

10am                   13th Place

Alan pepper

M                  O-1

14-16

10am                      5th Place  $150

Jackie Smith

W                  D

21-23

1pm                         6th Place $125

Robert Smullen

M

N-1

14-16

10am                     11th Place

Ervin South

M

F-2

17-19

8am                          1st Place $500 & Trophy

Buster Williams

M

E-1

17-19

8am                          5th Place $150

Bill Drinnon

SrM

F

21-23

7pm                          1st Place $500 & Trophy

Jerry Roberts

SrM

B

21-23-

7am                          1st Place $500 & Trophy

Joan Elmore

W

A

21-23

1pm                          2nd Place $275 & Trophy

Marlene Ray

W

A

21-23

1pm                           4th Place $175

JoAnn Stanford

W

E

21-23

1pm                           8th Place

Frank Jones

F

21-23

10am                        15th Place

Craig Schadler

E

E

21-23

10am                        Medical Problem                           

Bobby South

M

Q-1

14-16

7am                           2nd Place $275 & Trophy

Jim Sizemore

M

H-1

14-16

7pm                          13th Place


Championship Round:

Jerry Roberts  (Sr. Men)        10th Place  $250  Total Winnings = $750

Joan Elmore    (Women)          1st Place $4200    "        "          = $4700

Marlene Ray     (Women)         3rd Place $1100    "       "           = $1275

Bobby Fields     (Elders)        12th Place $ 275     "       "           = $ 550

Charles Gray     (Elders)         16th Place $ 100    "       "            = $ 375


Tournament Summary: 65% of pitchers that completed the tournament finished in the money.  Great showing from us at Buffalo. 



           2013 World Tournament Participants from Tennessee

                                                                                                                                 


                                                                                           Class Results   Winnings    

Grady	Coleman		TN	18.78	Men J2		July 22nd, 23rd & 24th	7:00 AM     4th Place         $175
Stacy	Lovell		TN	21.96	Men I2		July 22nd, 23rd & 24th	7:00 PM    14th   "
Robert	Smullen		TN	23.33	Men I1		July 22nd, 23rd & 24th	7:00 PM     8th   "
William	Drinnon		TN	34.71	Men D2		July 25th. 26th & 27th	2:00 PM    10th   "
James	Sizemore	TN	40.10	Men C2		July 25th. 26th & 27th	2:00 PM     No Show/Family Emergency
Freddie	Smith		TN	45.55	Elders H	July 25th, 26th & 27th	11:00 AM    8th  Place
Ervin	South		TN	34.31	Men E1		July 25th. 26th & 27th	2:00 PM     6th    "          $125
James   Cooper          TN      74.46   Elders A        July 29th, 30th & 31st 10:00 AM    14th    " **

Joan	Elmore		TN	84.98	Women A		July 29th, 30th & 31st	1:00 PM     3rd    " *        $200
Doug	Farnsworth	TN	69.23	Elders B	July 29th, 30th & 31st	10:00 AM    4th    " **       $175
Bobby	Fields		TN	78.73	Elders A	July 29th, 30th & 31st	10:00 AM    7th    " *
Marlene Ray             TN      72.99   Women A         July 29th, 30th & 31st   1:00 PM    12th   " *

Jerry Roberts TN 42.91 Sr Men B July 29th, 30th & 31st 7:00 PM 6th " ** $125 Walter Sexton TN 46.92 Sr Men A July 29th, 30th & 31st 7:00 PM 15th " Jo Ann Stanford TN 43.04 Women D July 29th, 30th & 31st 1:00 PM Left aft. 1 day/Family Emergency DW Story TN 72.30 Elders A July 29th, 30th & 31st 10:00 AM 15th Place*

*  Qualified for Championship Round
 **  Alternates for Championship Round

Championship Round Results:

Women:                            

Joan Elmore     2nd Place     $2100     $2300 Total Tournament Winnings

Marlene Ray   12th Place      $ 275

Elders:

Bobby Fields   11th Place      $ 300

DW Story        10th Place      $ 325



                                         2012  World Tournament Results

58 members of the Tennessee Horseshoe Pitchers Association participated in the NHPA's World Horseshoe Tournament held at the Knoxville Convention Center. 28 of those 58 members cashed.

  

Crossville Horseshoe Club Members:

Bobby Fields - 6th place in Men's 30 ft Class A1 and 7th place in Championship Round

                        Won $575

Craig Schadler - 2nd place in Men's 30ft Class B2 - Won $275

Roger Totten - 6th place in Men's 30ft Class F2 - Won $125

Jerry Roberts - 2nd place in Sr. Men's 40ft Class D - Won $275

JoAnn Stanford - 5th place in Women's Class G - Won $150

Jane Opatrny - 3rd place in Women's Class I - Won $200

Dylan Smathers - 4th place in Junior's Class D

Other Crossville Horseshoe Club members who participated were: Doug Farnsworth, John Lotz, Don Falkenhagen, Martin Mulligan, and Sami Cantrell.

 

Other Tennessee Winners:

James Cooper - Sr. Men's World Champion - Won $1700

Joan Elmore - Women's World Champion for 6th Time - Won $4000

Charles Gray - Won $425 in Men's 30ft Class A2 and Championship Round

Shannon Foster - 7th Place in Men's Championship Rd. - Won $575

James Sizemore - Men's Class F1 winner - Won $500

Walter Sexton - Sr. Men's Class E winner - Won $500

Doug Sullins Sr. - $150

Doug Sullins Jr. - $175

Danny Neely - $125

Willard Williams - $200

Bill Drinnon - $275

Houston Culbert - $175

Robert Smullen - $175

Stacy Lovell - $275

Rudy Klein - $275

Marlene Ray - $100

Alla Faye Monday - $150

Jackie Smith - $175

Joyce Manis - $275

Anabel Hammond - $200

Sonya Foster - $175

 

2011 World Tournament Final Results for Crossville Horseshoe Club Members:

Bobby Fields       - 4th Place in Men's 30ft. Class A  - 4th Place in Championship Round  $875 Total Winnings

Doug Farnsworth - 8th Place in Men's 30ft. Class A - 9th Place in Championship Round  $300 Total Winnings

Craig Schadler - 1st Place in Men's 30ft. Class C - Won $500 plus Trophy.                    

JoAnn Stanford   - 9th Place in Women's Class E.

 
 

Make a free website with Yola